Кафедра конституційного права

Головна » 2017 » Травень » 18 » На базі Апеляційного суду Луганської області юридичним факультетом проводиться Всеукраїнська науково-практична конференція
21:57
На базі Апеляційного суду Луганської області юридичним факультетом проводиться Всеукраїнська науково-практична конференція

З 18 травня 2017 року на базі Апеляційного суду Луганської області за адресою: м. Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, 16 юридичним факультетом Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля спільно з Апеляційним судом Луганської області проводиться Всеукраїнська науково-практична конференція аспірантів, студентів, молодих науковців «Молодь і наука: сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку права в Україні».

Метою конференції є розвиток світогляду молоді в правовій та історичній науці, її ціннісних орієнтацій; дослідження й обґрунтування теоретико-методичних і науково-практичних надбань у галузі історії та права; сприяння обміну науковими поглядами, ідеями та думками всередині професійного співтовариства. Стимулювання науково-дослідної діяльності молодих вчених, теоретиків і практиків.

До організаційного комітету конференції увійшли: Розовський Б.Г. – доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри правознавства юридичного факультету СНУ ім. В. Даля, Заслужений юрист України, Голова оргкомітету конференції; Кострицький В.В. – в.о. Голови Апеляційного суду Луганської області, Заступник голови Апеляційного суду Луганської області; Арсентьєва О.С. – кандидат юридичних наук, доцент, декан юридичного факультету СНУ ім. В. Даля; Тополюк Є.В. – секретар судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Луганської області; Яресько А.В. – суддя Апеляційного суду Луганської області, а також науковці, аспіранти.

Виконувач обов`язків Голови Апеляційного суду Луганської області Кострицький Віталій Володимирович привітав учасників, гостей та організаторів з відкриттям Всеукраїнської науково-практичної конференції аспірантів, студентів, молодих науковців «Молодь і наука: сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку права в Україні».

Тема, яку вибрали організатори конференції сьогодні, є без перебільшення надзвичайно важливою в контексті тих реформ, які проводяться в нашій державі. Не менш важливою вона є і в аспекті правозастосування.

Для досягнення своїх цілей цей захід зібрав фахівців, відданих шляхетній справі захисту прав людини та громадянина, якими, безумовно, є присутні працівники наукових та навчальних установ, представники суду.

Це прекрасна можливість для фахівців і вчених не тільки обмінятися досвідом, проблемами, які виникають у практичній діяльності, а й спільно знайти шляхи їх вирішення й вдосконалення механізмів правового регулювання суспільних відносин і вдосконалення діяльності судової влади.

Цілком зрозуміло, що реформа судової системи, яка проводиться в Україні, неможлива без розвитку наукової думки на підставі дослідження практичних проблем у цій галузі.

Під час реалізації наданих законом повноважень працівники судової системи в нашому регіоні стикаються з масою проблем, які обумовлені перш за все проведенням антитерористичної операції й тимчасовою окупацією частини території, та виниклими проблеми з доступності правосуддя для мешканців окупованих територій.

Незважаючи на труднощі, ефективна робота судів показала здатність державних інститутів втілювати в життя системні реформи.

Професіоналізм, знання, досвід і високі людські якості наших правоохоронців, прокурорів, суддів та адвокатів, потужний науковий й освітній потенціал країни дають усі можливості ефективно розвивати вітчизняну систему правозастосування та можливість реалізувати законодавчу основу для здійснення судочинства за європейським зразком.

Зараз особа, її права та інтереси мають пріоритет над інтересами держави, а це в повній мірі кореспондується з вимогами Конституції України, у якій чітко зазначено: людина, її життя та здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Але враховуючи зміни внесені в статтю 26 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у 2016 році апеляційними судами є суди, які утворюються у відповідних апеляційних округах, тобто виключено положення про апеляційні суду областей. Механічне виконання вимог зазначених змін до закону негативно вплине на доступність правосуддя в нашому регіоні. Історично це відбувалось у 2014 році, коли підсудність була передана Апеляційному суду Харківської області, тоді явка до суду склала 7-10 % по різним категоріям справ. Навпаки сьогодні явка до Луганської апеляції складає 80-90 % до кількості справ. Це обумовлено знаходженням лінії розмежування на території області й великими втратами часу та коштів на прибуття до суду з окупованих територій. Якщо апеляційний округ буде перенесено до іншої області про доступність правосуддя на Луганщині можна забути.

Не варто забувати про роль правової освіти і науки в нашому регіоні. Підготовка кадрів вищої кваліфікації у сфері юриспруденції грає неоціненну роль у забезпеченні органів державної влади, правосуддя та правопорядку фахівцями-юристами. Реформаторські процеси в Україні в цілому та в чинному законодавстві, зокрема, вимагають від професорсько-викладацького складу підготовки фахівців за новітніми європейськими та світовими стандартами навчання. Від якості підготовки студентів факультету залежить у майбутньому забезпечення кадрами. Які фахівці в області права прийдуть на зміну сьогоденню? Від вирішення цього питання буде залежати захист прав і свобод громадян, доступність правосуддя на Луганщині.

Слід зазначити, що Апеляційний суд має пріоритетний напрям комунікаційної стратегії – роботи з молоддю. Двері суду завжди відкриті для студентів та учнів. Минулого року студенти юридичного факультету Східноукраїнського національного університету імені В. Даля відвідували приміщення апеляційного суду, спілкувалися з працівниками апарату, проходили практику, були присутніми під час судових засідань. Також було проведено День відкритих дверей в Апеляційному суді Луганської області. Суд відвідали учні середньої загальноосвітньої школи міста Сєвєродонецька. Перед учнями виступили судді кримінальної та цивільної палат, було проведено невеличку екскурсію приміщенням Апеляційного суду Луганської області.

Сподіваємось, що проведення подібних заходів у суді сприятиме підвищенню правової культури студентів та учнів і допоможе у виборі подальшого професійного шляху.

Кострицький В.В. висловив особливу подяку організаторам та учасникам конференції за сумісну працю в розбудові правової науки на Луганщині.

Кострицький Віталій Володимирович передав слово доктору юридичних наук, професору, завідувачу кафедри правознавства юридичного факультету СНУ ім. В. Даля, заслуженому юристу України, Голові оргкомітету конференції – Борису Григоровичу Розовському.

 «Право - це сама назва того, що ми маємо право робити або не робити. Візьмемо наше законодавство, 80% – це заборони. Те, що дозволено – це теж заборона, тому, що інакше не можна, крім того, що дозволено, закони царя Хамурапі і то більше дозволяли.

Бог хотів, щоб Адам і Єва досягли певного рівня знань і тільки тоді з'їли яблуко з райського саду. З точки зору релігії ти зобов'язаний бути слухняним і не порушувати заборон. Тоді, як з самого народження ми отримуємо знання та все наше життя – це порушення права, подолання всіх існуючих заборон.

В Американській судовій системі, яка теж має безліч недоліків, суддя має право відступити від закону при двох умовах, коли сторони згодні та коли не заперечує юстиція, прокурор. На жаль, у нас – це неможливо. У практиці ВСУ немає жодного відступу від закону, хоча право це не тільки закон, воно діє для людей.

Заборона – це неможливість можливого. Чому ні, якщо можливо? Заборона охороняє цінності, які мають грошову оцінку в багатьох випадках, збитки також мають оцінку. Потрібно визначити соціальну цінність заборон, яких ми повинні дотримуватися. Якщо є необхідність у порушенні обмеження, то це питання необхідно вирішувати через надання дозволу на певних умовах.

Бажаю Вам успіхів у навчанні. Цінуйте той досвід та ті знання, які ви отримуєте від своїх викладачів».

До учасників конференції звернулась секретар судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Луганської області – Тополюк Євгенія Володимирівна.

Наразі триває робота в секціях.

Конференція продовжить свою роботу 19 травня 2017 року.

Переглядів: 148 | Додав: Stas567
Усього коментарів: 0